Odyoloji Ünitesi

Odyoloji Ünitesi

Odyoloji, tıpta “işitmeyi inceleyen bilim dalı” anlamına gelmektedir. Bu alanda hizmet veren uzmanlar işitmeyle ilgili sorunları incelemektedirler.

Odyoloji bölümü ise, Kulak Burun Boğaz hastalıklarının teşhisinde kullanılan pek çok testin yapıldığı bölümdür. Testler Odyometrist tarafından yapılmakta ve uzman doktorlarımız test sonuçlarını değerlendirmektedir. Odyometrik test işitme kaybının seviyesini, tipini, konuşmanın anlaşılırlığını ve rahatsızlık eşiğini tespit etmek için sessiz kabinde yapılan testtir.

İşitme sözü neyi ifade ediyor?

İşitme; insanda akustik enerjinin ses olarak algılanması olayına denir. Bu tanımlamaların da ortaya koyduğu gibi, ses ve işitme konusu, işitme organımız olan kulak sağlığının ana unsurunu oluşturur. Özel Medline Adana Hastanesi Odyoloji Ünitesi; Kulak Burun Boğaz Ünitemize bağlı olarak görev yapmaktadır. Bu ünitede konusunda uzman elemanlardan oluşan bir ekip, modern cihazlarla hizmet vermektedir.

Ünitemizde neler yapılıyor?

İnsanda kulağın işitme fonksiyonlarının incelenmesi amacıyla yapılan tetkikler odyometri başlığı altında toplanıyor. Odyometri, kişinin işitsel uyaranlara göstereceği tepkinin izlenmesi yoluyla işitme yeteneğinin ölçülmesi için uygulanan bir ‘‘psikofizik girişim’’ olarak tanımlanıyor.

Bu tanım kapsamındaki işlemler Odyometri Laboratuvarı’nda odyometristler tarafından gerçekleştiriliyor.

İşitmeyle ilgili sorunların çözümü için odyometi tetkiki gerekiyor. Sessiz bir kabinde odyometri cihazı ve timpanografi cihazı ile kişinin işitme kayıpları tespit ediliyor. İşitme kaybının tipi ve derecesi uzmanlarımız tarafından değerlendirilerek tanı ve tedavi için gerekli veriler sağlanıyor.

İşitme kayıplarının giderilmesi, işitme cihazı kullanmayı gerektirebiliyor. Yapılan incelemelere bağı olarak dış kulak yolu kalıpları hazırlanıyor ve işitme cihazının tipi belirleniyor. Yine bu çalışmalar kapsamında işitme cihazlarının ayarı ve onarımları yapılıyor.

Odyoloji Ünitesi’nin çalışmaları hastanemizin ileri teknolojik donanımı ile desteklenmektedir.

Otoakustik Emisyon Testi

Yeni doğan bebeklerde işitmenin belirlenmesi için tarama testi olarak kullanıldığı gibi, iç kulaktan kaynaklanan bir işitme azlığı olup olmadığını gösteren objektif bir testtir. Hastanemizde yeni doğan her bebeğe işitmesinin normal olup olmadığını gösteren otoakustik emisyon testi yapılmaktadır.

Saf Ses Odyogram

 • SISI Testi
 • Tone Decay Testi
 • SRT (Konuşmayı alma eşiği)
 • SD (Konuşmayı ayırt etme)
 • MCL (En rahat ses yüksekliği)
 • UCL (Tedirgin edici ses yüksekliği)

Timpanometrik Testler

Kulağa sesler verilerek yapılan testlerdir. Kulak zarının hareketini orta kulaktaki kemikçiklerin hareketini ve östaki borusunun çalışıp çalışmadığı test edilir.

 • Timpanogram
 • Akustik Reflexler
 • Reflex Decay
 • Östaki Tüpü Fonksiyon Testleri
 • Metz Recruitment Testi

Bölüm Doktorları