Klimanın Yanlış Kullanımı Lejyoner Hastalığına Davetiye Çıkartıyor

Bunaltıcı yaz sıcaklarında imdadımıza yetişen klimalar bulunduğumuz ortamlarda rahat bir nefes almamızı sağlayarak konforumuzu artırıyor. Klimaların yanlış ve bilinçsiz bir şekilde kullanımı ise sağlık açısından birçok riski de beraberinde getiriyor.

Son günlerde hava sıcaklıklarının aşırı şekilde artmasıyla beraber kapalı ortamlarda yaygın olarak kullanılan klimaların sebep olduğu ‘Lejyoner Hastalığı’ veya halk arasında ‘Klima Zatürresi’ olarak da bilinen hastalığa oldukça sık rastlandığını kaydeden Medline Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, dikkatli olunmaz ise bu durumun ölümcül olabileceğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Klimaların hatalı kullanımı sorun yaratıyor

Klimaların bilinçli kullanımı özellikle aşırı sıcak bölgelerde çalışan bireylerin iş performansını olumlu şekilde etkiler, sıcak havanın zihinsel ve fiziksel aktiviteler üzerinde yarattığı olumsuz etkileri giderir ve terlemeyi azaltarak vücudun sıvı kaybını engeller. Ancak klimaların hatalı şekilde kullanılması ise lejyoner hastalığının yanı sıra; kas, boyun ve sırt ağrıları, eklem tutulmaları, enfeksiyon ve alerjiye neden olabilir.

Solunum yoluyla bulaşıyor

Halk arasında klima zatürresi olarak da bilinen ve yaygın vücut ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, ishal ile seyreden lejyoner hastalığına ‘legionella pneumophila’ bakterisi neden olur. Bu ciddi akciğer enfeksiyonu; klima, jakuzili havuz, dekoratif fıskiyeler, havalandırma sistemleri gibi yerlerden solunum yoluyla bulaşırken özellikle kronik solunum yolu problemleri olan kişilerde, bağışıklık sistemi zayıf bireylerde ve diabetlilerde (şeker hastalığı) can kaybına yol açabilir.

Ölümcül olabiliyor

Hatalı klima kullanımın neden olabileceği hastalıklar arasında en tehlikelisi lejyoner hastalığı olarak bilinir. Hastalık, alt solunum enfeksiyonuyla kendini gösterir ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Özellikle solunum yolu problemi olan hastalar için aşırı soğutulmuş ortamlarda risk daha da artar. Ateş, uzamış öksürük, eklem ağrıları, bulantı ve karın ağrısı ise bu zatürre tipinin en önemli belirtileri arasında yer alır.

Hastane ortamında tedavi ediliyor

Lejyoner hastalığı belirtileri genellikle lejyonella bakterisine maruz kaldıktan 2-10 gün sonra ortaya çıkar ve diğer zatürre türleri ile benzer belirtiler gösterir. Tanısı da diğer zatürre tiplerine benzer şekilde konur. Tanı almış hastalar genellikle hastane ortamında takip ve tedavi edilirler. Belirtilerin tamamen kaybolması ise 3 haftayı bulabilir.

Klimaların bakımları aksatılmamalı

Klima kullanılan ortamlarda, klimaya küflerin yerleşmesi ve ortama salınması sonucu bireylerde; baş ağrısı, göz, burun ve boğazda tahriş, geçmeyen öksürük, sürekli bir gıcık, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü gibi şikâyetler görülebilir. Bu nedenle klima bakımlarının aksatılmaması gerekir. Klima borularının 3 yılda bir gözden geçirilmesi, filtrelerinin her 6 ayda 1 kez düzenli olarak temizlenmesi ve hava üfleyen kanalların doğrudan bireylerin üzerine dönük olmamaması önemlidir. Bunun yanı sıra dış ortam ile iç ortam arasındaki farkın da 6 santigrat dereceyi geçmemesi gerekir. Sıcak ortamdan soğuk ortama veya tam tersi bir durumda yaşanacak ani ısı değişimleri özellikle kalp hastaları için risk oluşturabileceği gibi uzun süreli kas spazmı ve eklem tutulmalarını da tetikleyebilir.

6.07.2024

Web sitemizdeki içeriklerimiz kayıt tarihindeki bilimsel verilerle göre hazırlanmış olup bireyleri herhangi bir tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Lütfen, tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemleriniz için mutlaka doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.