Aşırı Sıcaklar Nefes Darlığına Yol Açabilir

Nefes darlığı yakınmaları sıcakların artmasıyla beraber artış gösteriyor. Bu durum kalbe binen yükün artmasından kaynaklanabileceği gibi, akciğer hastalıkları nedeniyle de olabiliyor. Eğer gün içerisinde, kimi zaman yeteri kadar nefes alamadığınızı hissediyorsanız bu sorunun ciddiye alınması ve altında yatan nedenlerin araştırılması önem kazanıyor.

Nefes darlığı, hastanın yeteri kadar nefes alamama hissine deniyor. Bazen birey akciğere ait bir problemden dolayı yeteri kadar nefes alamadığı gibi, aslında yeteri kadar nefes almasına karşın nefes darlığı hissi de yaşayabiliyor.

Bu nedenle nefes darlığının sebepleri akciğere ait nedenler ve akciğer dışı nedenler olacak şekilde ikiye ayrılıyor. Ancak bu ayrımı hastanın yapabilme imkânı bulunmuyor.

Uzmanlar, bu şekilde yakınması olanların vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını öneriyorlar. Bunun nedeni ise ayırıcı tanı konabilmesi için uzman bir doktor kontrolünde kimi zaman tomografi, akciğer röntgeni, ekokardiyografi gibi çeşitli görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulması oluyor.

8.06.2024

Web sitemizdeki içeriklerimiz kayıt tarihindeki bilimsel verilerle göre hazırlanmış olup bireyleri herhangi bir tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Lütfen, tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemleriniz için mutlaka doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.